1. Gün: HAVALİMANI - REY - TAHRAN

Tahran Havalimanı varış. Rey şehrine doğru yola çıkıyoruz. Güzergahta kahvaltımızı alacağız. Şehir Selçuklular döneminde başkent olmuş ipek üretimi ve ticaretiyle ün yapmıştır. Büyük Selçuklu imparatorluğunun kurucusu Tuğrulbey’in Türbesi ziyaretinin ardından  Tahran'a geçiyoruz. Elburz Dağlarının güney yamaçlarında 1150 m.’de kurulmuş,15 milyonu bulan nüfusuyla dev bir metropol olan Başkent Tahran'da Gülistan Sarayı,Tahran Arkeoloji Müzesi ve Mücevher Müzesi göreceğimiz yerler arasında.

2. Gün: Tahran-Kum-Kaşhan (250 km)

Sabah alacağımız kahvaltının ardından Azadi Meydanı ve Humeyninin Türbesini (Panaromik) olarak görüyoruz. ve Mollaların yaşadıkları, eğitildikleri ve İran İslam devletinin temellerinin atıldığı Kum şehrine varıyoruz. Şii inancında çok önem arz eden, Şiilerin 12 imamından 8. İmam Ali Er - Rıza’ nın kız kardeşine ait Fatıma’nın Türbe–Cami kompleksini ziyaret ediyoruz. Gördüklerinize şaşıracaksınız… Ülkemizdeki mütevazı türbeleri unutun. Ardından Kebir Çölü’nün kıyısındaki vaha şehir Kaşhan’a geçiyoruz. Şehir, muhteşem tarihi yapılarıyla, orijinal halini korumakta. Seramik ve çini işleri, ipek ve yün halıları, gül bahçeleri ve gül suyu ile meşhur Kaşhan’da Geleneksel Tarihi Kaçar Konaklarından birini gezeceğiz. Şah Abbas I. döneminin en büyük ustalık ve mühendislik harikalarından basit bir metotla kaynak suyun kanallarla dağılmasını sağlanan, Fin Bahçesini göreceğimiz yerler arasında.

3. Gün: Kaşhan-Abyaneh-Isfehan (220 km)

Güne Ağa Bozorg Camii ziyareti ile başlıyoruz. Sonra İsfahan’a doğru yola çıkıyoruz. Güzergahta Karkas Dağları’nın eteklerinde bir vadide varlığını devam ettiren Abyaneh Köyü’nü ziyaret edeceğiz. 7.yy'da Araplar, Pers ülkesine yürüdüklerinde bir kısım Zerdüştler çevre dağlara ve çöllere kaçıp kendi köylerini kurdular. Bu köylerden biri olan Abyaneh UNESCO'da İran'ın en tarihi dört köyünden biri olarak kayıtlı. Kızıl renkli çamur ve kerpiçten yapılı geleneksel mimariyi yansıtan evleri, geleneksel kıyafetleri ile beyleri, bayanları, 2000 yıl ötesine dayanan tarihçesi olan, halen Eski Pehleviceye benzer bir dil konuşan (Ayrıca bu dil Avesta diline en yakın yaşayan dildir.) bu köy İran’ın bir başka yüzünü gösterecek bize. Ardından İsfahan’a doğru hareket ediyoruz. Selçuklu Hükümdarı Tuğrul beyin başkent yaptığı, genişliği 100 ile 300 metre arasında olan Zayende Nehri’nin ikiye böldüğü, Antik Pers mücevher sanatının geliştiği, tarih kokan, İran’ın 28 eyaletinden biri olan, bünyesinde 19 şehri barındıran UNESCO’nun koruması altındaki ‘’Cihanın yarısı’’na geliyoruz. Otelimize yerleştikten sonra yürüme mesafesindeki Nakş-ı Cihan Meydanı'na geçiyoruz. Meydan çevresinde Ali Kapu Sarayı (Dışardan), Minaresi olmayan Şeyh Lütfullah Camii’ni veya Abbasi Camii ziyaret ettikten sonra Kapalı Çarşıyı gezeceğiz.

4. Gün: İsfehan

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından ‘’Cihanın yarısı’’ İsfehan’ı gezmeye başlıyoruz. Önce Bir Zerdüşt tapınağı üzerine inşa edilmiş 1200 yılık Cuma Camii -Mescidi - ziyaret edeceğiz. Selçuklu krallar mezarlığı olarak geçen Melikşah, Nizamül Mülk ve Terken Hatun Türbeleri (Dışarıdan) ziyaretiyle devam edeceğiz. Ermeni Mahallesi (Julfa) ve Vang Katedrali, İsfahan’ın meşhur müzik müzesi ziyareti. 33 Gözlü Köprü ve Hacu Köprüsü, Çaharbağ Mesire Alanı, göreceğimiz yerler arasında yer alıyor.

5. Gün: İsfehan-Meybod-Yezd (330 km)

Sabah kahvaltının ardından İsfahan’dan ayrılıyoruz. Yolumuzun üzerinde İran'ın seramik ve çini başkenti İpek yolu şehri Meybod şehrinde tur atacağız. Şehirde İran’daki en eski tuğla yapı olan, İran'ın İslam öncesi en önemli eserlerinden birisi 7000 yıllık Narin Kaleyi, Güvercin Evi, Kervansaray ve eskiden buz ihtiyacını karşılayan Buzdolabı Binasını (Buz Evi), ziyaret ettikten sonra direkt “çölün incisi”  Yezd’e (Kelime anlamı Lütuf demek) doğru hareket ediyoruz. UNESCO bu şehri “ Dünyanın en eski 2. yerleşim yeri " olarak tescil etmiştir. Zaman olursa ilk Sessizlik Kulelerini (Dakhma) ziyaret ediyoruz.

Evlerin birer parçası olan doğal klima sistemi Rüzgar Kuleleri (Badgir) her tarafta.

6. Gün: Yezd

Yezd’i Yezd yapan 3 önemli ayrıntı Mimari, Zerdüştlük ve tatlıları  J. Yüksek kerpiçden yapılmış Çöl rengi duvarlarıyla bir labirentin içinde geziyormuş gibi hissedeceksiniz kendinizi. Timuriler devrinden kalma Cami,Medrese ve pazardan oluşan Emir Çakmak Meydanı, Yezd Cuma Camii, Ataş Behram Zerdüşt Tapınağı, Fehadan Mahallesi (Eski şehir)  bugün göreceğimiz yerler arasında. Ve Zor hane ziyareti. İranlıların içme suyu ve sulama suyunu taşımak için yaptıkları “Qanat” adı verilen yeraltı kanallarını iki bin yıldan beri kullanıyorlar. Sistemi en iyi anlayabileceğimiz şehir Yezd. Sokaklarında gezinirken gözlemleyebileceğiz. (Serbest zamanda ilgilisinin gezebileceği büyük bir su müzesi var.)

7. Gün: Yezd-Pasargad-Nakş-ı Rüstem-Persopolis-Şiraz (440 km)

Yezd’den Şiraz’a doğru hareket ediyoruz. Yolumuzun üzerinde İran'ın en önemli arkeolojik noktalarını ziyaret edeceğiz. Pers imparatorluğu'nun kurucusu olan Kirus'un mezarı, Nakş-ı Rüstem ziyaret noktalarımız ve Mervdeşt düzlüğündeki Kuhi Rahmet (Af Dağı) eteklerinde kurulu Ahameniş krallığının başkenti  Persepolis’le günü bitirip Şiraz’a geçiyoruz. Akşam yemeğimizi yedikten sonra Hafız Türbesi Ziyareti bizleri bekliyor.

8. Gün: Şiraz-Uçuş-Meşhed (Horosan)

Şiraz şehri, İranlılar'ın anavatanı olan Fars bölgesinin (İran halkı ve dili de adını buradan alır) merkezinde bulunan, denizden 1600 metre yükseklikte, orkideleri, gülleri, şairleri ve bir zamanlar şaraplarıyla (dolaysıyla üzüm bağlarıyla) ünlü İran’ın belki de en çok turist çeken şehri. Şiraz şehir turumuzda Nasır El Mülk Camii (Pembe Camii), Kuran Kapısı (Şehre girerken göreceğiz), Yine Şii inancı için çok önemli bir ziyaret noktası. 8. İmamı Ali er-Rızâ'nın kardeşleri Seyyid Emir Ahmed ile Mir Muhammed'in mezarlarının bulunduğu Şah Çerah (Işıklar Şahı) Türbesi ve Camii kompleksi, Narencestan Bahçesi, Khan Medresesi, Vekil Hamamı, Vekil Pazarı, Kerimhan Kalesi (Dışarıdan) vakit yettiğince göreceğimiz yerler arasında. Akşam Meşhed’e Uçuyoruz.

9. Gün: Meşhed - Tus (Horosan)

Tus şehrine hareket ediyoruz (30 km). Tus şehri gezimizde İmam-ı Gazali Kabri, İran’ın ünlü yazarı Firdevsi’nin Kabri (Dışarıdan), Haruniye Medresesi’ni görüyoruz ve Meşhed'e geri dönüyoruz. Şiilerde 12 İmam inancı vardır. Hz. Muhammed’in torunlarından oluşan bu 12 kişiyi Hz. Muhammed’in politik ve dini varisi olarak görürler. Humeyni’yi de çok sevdikleri için 13. imam yakıştırmasını yapmışlardır. Meşhed’de İmam Rıza (8. İmam)'nın kabrinin de içinde olduğu kompleksi ziyaret ettikten sonra otelimize giriş yapıyoruz. Akşam yemeği otelde, akşam konaklama Meşhed’de.

10. Gün: Meşhed-Nişabur (Horosan)

Sabah erken Nişabur'a hareket ediyoruz (125 km). Büyük Selçuklunun İlk başkenti, kaynaklara göre Hacı Bektaş-ı Veli’nin doğum yeri ve çocukluğunun geçtiği Nişabur’da, Mutasavvıf Feridüddin-i Attar, şair ve bilim insanı Ömer Hayyam'ın Kabirlerini ziyaret edeceğiz gezimizin ardından havalananına transfer.

11. Gün: İSTANBUL

 İstanbul uçuşu için uluslararası havalananına geçeceklerdir. 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER:

 

İlk gün sabah kahvaltısı

 

4* butik otel konaklama 9 gece konaklama

 

Otellerde alınacak sabah kahvaltısı

 

Tur boyunca ulaşımlar

 

Türkçe tur lideri ve yerel rehberlik hizmetleri

 

Programda belirtilen çevre gezileri 

 

Programda İsmi belirtilen müze ve ören yeri giriş ücretleri 

 

TÜRSAB zorunlu seyahat&sağlık sigortası 

 

Ara uçuşlar

 

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

 

 Yurt dışı çıkış fonu (Seyahat tarihinden önce bankalara ödeme yapılması tavsiye edilir.)

 

 • Kişisel harcamalar, belirtilmeyen diğer öğünler.
 •  
 • TUR bahşişleri Kişi Başı 50 USD
 •  

Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:
  Tur Hareket Tarihleri:
  15 Ekim • 19 Kasım • 17 Aralık
  Tarih Seçenekler İki Kişilik Odada
  Kişi Başı
  Tek Kişi Ek Yatak1. Çocuk2. Çocuk
  15.10.20224**** OTELLER1.249,00 USD1.749,00 USD 1.249,00 USD--
  19.11.20224**** OTELLER1.249,00 USD1.749,00 USD 1.249,00 USD--
  17.12.20224**** OTELLER1.249,00 USD1.749,00 USD 1.249,00 USD--

  1.Ek Bilgiler

  • Pasaport: İsrail damgası olmamalıdır…

  • Vize YOK (TC VATANDAŞLARINA)

       

   T.C. vatandaşlarına vize uygulaması yoktur. Geziye katılabilmek için, seyahat bitiş  tarihinden itibaren 6 ay geçerli pasaport yeterlidir. Geçerli bir pasaporta sahip olunması ya da tüm sair evrakların ilgili ülkenin istediği kriterlere sahip olması halinde pasaport polisinin sizi ülkeye sokmama/çıkarmama yetkisi vardır,bu durumdan Gezigen Turizm sorumlu değildir, sorumluluk yolcuya aittir." 

   

  • Gümrük geçişlerinde / sınır kapılarında, pasaportunuza giriş-çıkış kaşesi basılabilmesi için, pasaportunuzda en az 2 sayfalık boş alan olması gerekmektedir." (İran Mayıs ayı itibariyle çıkarılabilir bir çeşit pul kaşe uygulamasına geçmiştir.Yani sayfalara kaşe uygulamamaktadır. Bir değişiklik olmazsa bu uygulamadan faydalanabileceğiz.)  "Türk vatandaşı olmayan ya da çifte vatandaşlığı olup ta diğer ülke pasaportunu kullanarak tura katılacak olan misafirlerimizin; seyahat edilecek ülkenin, kullanacakları pasaporta uyguladığı vize prosedürünü ilgili konsolosluklara bizzat danışmaları gerekmektedir, aksi halde doğacak sonuçlardan Gezigen Turizm  sorumlu değildir.

  • T.C. yeşil pasaportu ile seyahat edecek misafirlerimizin, eğer pasaportlarının alınış tarihi 10 yıldan eski ise; pasaportlarını yenilemeleri gereklidir. Yeşil pasaport gibi vize gerektirmeyen özel nitelikli pasaporta sahip olunması, ülkeye giriş/ülkeden çıkış yapılabileceği anlamına gelmez, pasaport polisinin sizi ülkeye sokmama/çıkarmama yetkisi vardır. Aksi halde gidecekleri ülkeye kabul edilmeyebilirler ve/veya Türkiye'den havayolu firması tarafından uçuşları gerçekleştirilmeyebilir. Böyle bir durumda sorumluluk yolcuya aittir. 18 yaşından küçük misafirlerimiz tek başlarına ya da yanlarında anne ya da babadan sadece biri ile seyahat ederken ülke giriş-çıkışlarında görevli polis memurunca anne-babanın ortak muvafakatini gösterir belge sorulması ihtimali olduğundan; 18 yaş altı misafirlerimizin ve anne-babalarının bu konuda hassasiyet göstermelerini tavsiye ederiz

  • Uçuşlar Hakkında: Acente havayolu ile yolcu arasında aracı konumunda olup, 28.09.1955 Lahey Protokolüne tabidir. Uçuş öncesinde saatler değişebilir ve tüm saatlerin hareket tarihlerinden 48 saat önce teyit edilmesi gerekmektedir.

  2.İptal Şartları

  3.Vize Bilgileri